O projekcie

Eko Plaża Giżycko

Eko Plaża Giżycko powstała na północno-zachodnim brzegu jeziora Niegocin niedaleko od Kanału Niegocińskiego. Infrastruktura została oddana do użytku na 1 maja 2024 r. Eko Plaża Giżycko składa się z nowo utworzonej plaży z piasku drobnego, budynku sanitariatów, sauny, wypożyczalni ekologicznych sprzętów do rekreacji wodnej. Na nowo zagospodarowanym terenie powstały tablice  edukacyjne oraz przestrzeń rekreacyjna. Dzięki współpracy z pracownikami naukowymi z Katedry Inżynierii Budowlanej UWM w Olsztynie opracowano rozwiązania niezależności energetycznej projektu w oparciu o pozyskiwanie energii z paneli fotowoltaicznych,

Cel Projektu

Celem projektu jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i zaoferowanie nowych, ekologicznych produktów i usług, a także wspieranie dziedzictwa kultury żeglarskiej i podwyższenie bezpieczeństwa państwowego szlaku żeglownego. Chcemy to osiągnąć poprzez efektywne i proekologicznego wykorzystanie lokalnych zasobów dziedzictwa naturalnego i rewitalizację brzegu jeziora Niegocin. Unormowanie i zagospodarowanie terenu nadbrzeżnego nad jeziorem przyczynią się do zwiększenia poziomu wykorzystania potencjału turystycznego miasta i regionu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POSTĘPÓW PRAC

Projekt Eko Plaża – utworzenie ośrodka wodnego wypoczynku oferującego innowacyjne, kompleksowe i ekologiczne produkty i usługi jest inwestycją korzystającą z dofinansowania o wartości 470 tys. euro od Norwegii w ramach Funduszy Norweskich poprzez program Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Inwestycja jest jednym z działań urzeczywistniających hasło Funduszy Norweskich: wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

O Funduszach Norweskich

Fundusze Norweskie reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

W ramach Funduszy Norweskich Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014.

 

 

Fundusze Norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze Norweskie na lata 2014-2021 wynoszą 1,25 miliarda euro. Priorytety na ten okres to: #1 innowacje, badania naukowe, edukacja, konkurencyjność i godna praca; #2 integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa; #3 środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna; #4 kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa; #5 sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.

Skip to content